Nem nő a vagyonod? Nehezen spórolsz? Segítünk

Családi költségvetés tervezés közösen a pároddal

A családi költségvetés tervezés még fontosabb, mint az egyéni. Már nem csak saját magadért felelsz, hanem a párodért, gyermekedért, családodért is. Így tudjátok közösen megtervezni:

A családik költségvetés tervezésről már írtunk korábban is, most inkább arra szeretnénk fókuszálni, hogy hogyan tudod ezt megtenni a pároddal közösen. Ha szimpatikusnak találod az itt leírtakat, vess egy pillantást a családi költségvetés tervezőnkre.

Közös családi kassza, vagy enyém / tiéd

Mindkettő működik, és mindkettőnek van előnye és hátránya is. Sőt, egy hibrid megoldás is lehet: ha van mindenkinek saját költségvetése és emellett egy közös kassza is.

Minden ember különböző, ha pedig párokban nézzük őket, akkor ez hatványozottan igaz, így a lentebb írtakat érdemes csak támpontokként kezelni. Kísérletezzétek ki, hogy nektek mi válik be a leginkább. Az biztos, hogy egy "bármilyen" családi költségvetés ezerszer jobb, mint egy semmilyen.

Közös családi kassza

Ha nagyon egy húron pendültök, nincs az ég világon semmi titkotok egymás előtt, és mindketten elkötelezettek vagytok a családi kassza mellett (rögzítitek rendszeresen a bevételeket és kiadásokat), akkor a közös családi kasszát nektek találták ki.

A beosztom.hu rendszerében ehhez elég 1 db fiókot regisztrálni, aminek felhasználónevét és jelszavát megosztjátok egymással, és innentől kezdve párhuzamosan tudjátok használni a saját telefonotokról, vagy böngészőből.

Előnye, hogy

  • minden egy helyen van
  • látszik a család teljes vagyona
  • kevesebb a félreértés, mert tudjátok, hogy mire mennyit szánt a másik

Hátránya, hogy

  • alkalmazkodni kell a másikhoz
  • kell egyfajta rugalmasság és empátia (ha 30.000 Ft be van osztva szórakozásra, ne magadra költsd el a teljes összeget)
  • rendszeresen egyeztetni kell (havonta, negyed évente)
  • nyílt lapokkal játszotok, nincs eltitkolt pénz

Enyém / tiéd

Mindketten regisztráltok 1-1 fiókot, és teljesen külön kezelitek a pénzeteket. Valószínűleg egyikőtök magára vállalja a rezsi fizetését és az étel vásárlást, a másik a háztartási dolgokat veszi meg, és a gyerek költségeit állja.

Biztos lesz majd olyan, hogy a gyereknek szívesen vennél egy biciklit, de a te költségvetésedben már nincs rá pénz, a másiknál meg egyáltalán nincs betervezve gyerekre semmi, de ez nem probléma. Egyszerűen azt mondja a párod, hogy az új fűnyíróra félretett pénz egy részéből veszi, és kész.

Előnye, hogy

  • nincs akkora kötöttség
  • lehetnek teljesen privát kiadásaitok
  • a másik kiadáskövetési szokásai nem befolyásolják a saját költségvetésed hatékonyságát

Hátránya, hogy

  • kevésbé átlátható az összkép
  • vagy felosztjátok egymás közt a közös kategóriákat, vagy mindketten létrehozzátok mindegyiket

Hibrid módszer

Ehhez is elég 1 fiókot regisztrálni, majd létrehozni azon belül 3 költségvetést: enyém, tied és közös. Mindegyik költségvetés olyan, mintha egy külön fiók lenne: saját bevétel, kiadás történet, egyedi kategóriák és perselyek. Előnye viszont a külön fiókokhoz képest, hogy könnyen meg tudjátok nézni, hogy a másik, vagy a közös kassza éppen hogy áll, és bármikor át tudtok vinni kategóriákat az egyik költségvetésből a másikba.

A hibrid családi költségvetés mindkét módszer előnyeit mepgórbálja érvényesíteni, az egyetlen dolog amit feláldoztok, az a privát pénzügy, hisz bármelyikőtök rápillanathat a másik kiadásaira. Persze bármikor megtehetitek azt, hogy valamekkora összeget nem rögzítetek bevételként, így az be sem kerül a rendszerbe.

Hogyan vedd rá a párod, hogy rögzítse a kiadásait

A családi költségvetés tervezés akkor működik, ha a bevételeket és kiadásokokat mindenki rendszeresen rögzíti. Van aki kifejezetten szereti ezt csinálni, van aki pedig ki nem állhatja.

Amennyiben partnered az utóbbi kategóriába tartozik, valószínűleg nem sikerült megértenie a költségvetés készítés és kiadás követés lényegét, nem látja annak előnyeit. Ülj le vele, és próbáld meg a saját szavaiddal elmagyarázni, hogy szerinted ez miért fontos.

Esetleg hozz létre olyan perselyeket, amik fontosak számára: egy hobbi, valami amit már rég meg szeretett volna venni, egy utazás. Kezdj el gyűjteni helyette te, és minden hónapban mutasd meg neki, hogy először a nélkülözhetetlen dolgokra teszel félre, utána a hosszútávú megtakarításokra, majd az ilyen célokra, és még ezután is marad pénz szórakozásra vagy akármire. 

A lényeg, hogy lássa a folyamatot, hogy amit szeretne, arra a költségvetés tervező segítségével még te is tudsz gyűjteni, még akkor is, ha csak lassan, és ha neked nem is annyira fontos az adott dolog. Ahogy egyre közelebb kerülsz a célhoz, ő is egyre jobban megérti, hogy ez működik.

Ha mégsem, ne erőltesd. Valószínűleg csak felbosszantja magát, és mindig lesz majd olyan kiadás amit "elfelejt" rögzíteni.

Először javasold neki, hogy ha túl nagy nyűg a napi rögzítés, őrizzen meg minden készpénzes blokkot, hó végén pedig töltse le a bankszámla, revolute, barion vagy egyéb kivonatait. Havonta egyszer elég 1 órát rászánni és egybe is be tudja rögzíteni az összes bevételt és kiadást.

Ha ez is túl nagy feladat, akkor ajánld fel, hogy megcsinálod helyette. Ezzel persze magadra vállalsz egy havi 2-3 órás plusz feladatot, illetve innentől kezdve a párod kiadásai előtted nyitott könyvként hevernek majd, dehát valamit valamiért.

Mindenképpen érdemes megjegyezni, hogy a napi szinten vezetett családi költségvetés sokkal hatékonyabb, mert minden pillanatban tisztában lesztek a család éppen aktuális anyagi helyzetetével. Ha csak hónap végén rögzítitek a kiadásokat és bevételeket, akkor hónap közben nagyon csalóka képet kaptok róla. Azt látod a rendszerben, hogy szórakozásra még költhettek 30.000 Ft-ot, miközben párod 20.000-et már elköltött, csak még nem rögzítette.

Ilyenkor érdemes lehet elgondolkozni azon, hogy mégis külön kasszán éltek, hogy legalább az egyikőtöknek legyen egy naprakész, jól működő költségvetése.

A családi költségvetés nem a kötöttségekről szól

Nagyon fontos, hogy mindketten megértsétek, hogy a családi költségvetés nem a kötöttségekről szól. Ez nem egy kőbe vésett tízparancsolat, vagy egy szerződés amit szóról szóra be kell tartani, és arról sem szól, hogy "mostantól zéró szórakozás, csak és kizárólag spórolás".

Olyan ez, mint egy térkép: bejelölitek rajta, hogy merre szeretnétek menni, aztán ha valahol akadályba ütköztök, akkor ott újraterveztek. 

Mindig szánjatok valamennyit szórakozásra és kikapcsolódásra is! Már maga ez nagyot tud lendíteni az életminőségeteken. Hogyan? Nálatok volt már olyan, hogy vagy pénz vagy idő nem jutott kikapcsolódásra? Pedig néhány ezer Ft-ot biztosan félre tudtatok volna tenni. Ha pedig annak a pénznek direkt az a feladata, hogy a fenekére verjetek, akkor igazán nem nagy mutatvány elmenni egy cukrászdába, vagy egy közeli arborétumba. Ezt a pénzt ugyanúgy ne költsétek szórakozáson kívül másra, ahogy a számlákra félretett pénzt sem költitek mozira.

Beszéljétek át a családi költségvetést rendszeresen

Minél gyakrabban teszitek ezt, annál jobb. Persze napi szinten valószínűleg felesleges, de havonta, vagy legalább negyedévente mindenéppen érdemes.

  • Ilyenkor a rövidtávú családi célokat érdemes átbeszélni:
  • Jól vannak-e beállítva a célok? Elég-e pl a havi kajára, rezsire vagy közlekedésre félretett pénz, vagy jobb lenne módosítani rajta?
  • Vannak-e újabb rövidtávú célok, pl gyereknek kellene egy új pelenkázó asztal, vagy kellene még plusz étkészlet, mert egyre népszerűbbek vagytok a környéken.
  • Ha valamelyikőtöknek nőtt a rendszeres fizetése, hova érdemes a többlet pénzt beosztani?

Szintén érdemes évente egyszer komolyabban átbeszélni:

  • Milyen volt az előző év?
  • Sikerült növelni a megtakarításotokat, spórolni azokra a célokra amiket kitűztetek?
  • Mik voltak azok a célok amiket kitűztetek és sikerült elérni?
  • Milyen célokat nem sikerült, mi volt ennek az oka, tudtok-e ezen valamit változtatni?
  • Van-e olyan dolog amit jövőre másképp kellene csinálni?
  • Milyen céljaitok lesznek a következő évben?
  • Változtak-e a hosszútávú célok?

Próbáld ki ingyen, 3 kattintással!

Ne élj többet hónapról hónapra! Legyen egy vésztartalékod, fizesd vissza a hiteleid, és mondj búcsút a stresszes mindennapoknak. Vedd kézbe a pénzed feletti irányítást ezzel a költségvetés tervező alkalmazással.

Költségvetés késztítés egyszerűen

Egy teljesen üres teszt fiókban tudod kipróbálni a beosztom.hu működését, e-mail cím és jelszó megadása nélkül.