2. Kategóriák és perselyek

Első belépéskor egy kategória és persely varázsmalacló fogad. Kiválasztod azt ami szimpatikus, mi pedig létrehozzuk őket. Ha minden kategóriát törölsz, ismét megjelenik a varázsló, így bármikor indulhatsz tiszta lappal.

A kategória arra való, hogy csoportokba rendezhesd a perselyeket:

Egy példa kategóriákra és perselyekre. A sorrendjüket tetszés szerint változtathatod.

Fent láthatsz egy példát, de teljesen rád van bízva, hogy milyen kategóriákat és perselyeket hozol létre. Akár azt is teheted, hogy nem bajlódsz a kategóriákkal, mindössze egyet csinálsz, majd minden perselyt abba teszel! Semmilyen hátrányod nem fog származni belőle: a kategória csak arra való, hogy csoportokba rendezhesd a perselyeket.

A persely az ami számít, ezekbe tudod beosztani a pénzed. Többféleképpen gondolhatsz rájuk: malacpersely, pénztárca, boríték... a lényeg, hogy fel tudod cimkézni a benne lévő pénzt aszerint, hogy milyen feladatot szánsz neki.

Persely létrehozás

Persely létrehozásához húzd az egered a kategória nevére, ekkor jobb oldalt megjelenik egy +malac ikon (telefonon alapból látszik), arra kattintva a lenti ablak nyílik meg.

Így tudsz perselyt létrehozni.
Így tudsz perselyt létrehozni.

A név magáért beszél, később erre tudsz rákeresni az oldal jobb alsó sarkában lévő keresővel, és a statisztikában is ez jelenik majd meg.

Célt nem muszáj beállítani, ám ha megteszed, akkor a persely sorában az összeg alatt megjelenik majd egy sáv, ami mutatja, hogy a célhoz képest mennyi pénz van a perselyben. Ez hosszú távú spórolásoknál lehet hasznos (karácsonyi ajándékokra teszel félre, vagy autóra gyűjtesz), vagy ha meg tudod mondani, hogy egy perselyben idális esetben mennyi pénznek kellene lennie.

A cél beállításáról részletesebben itt tudsz olvasni .

A határidő elsősorban magadnak egy emlékeztető, ahogyan a Fontos is. Megjelenik a persely sorában, így nem felejted el. Ezen túl, az automatikus beosztásban is szerepet játszanak, erről a következő fejezetben olvashatsz.

A Dinamikus cél akkor jó, ha kiadáskor automatikusan csökkenteni szeretnéd a cél értékét. Például karácsonyi ajándékokra 50.000 Ft-ot szeretnél összegyűjteni. Májusban már sikerült 25.000 Ft-ot félretenni, látod is, hogy a cél 50%-át teljesítetted:

Karácsonyi ajándékra már félretettél 25.000 Ft-ot, és beállítottad a dinamikus célt
Karácsonyi ajándékra már félretettél 25.000 Ft-ot, és beállítottad a dinamikus célt

Júniusban látsz is egy jó ajándékot 10.000 Ft-ért, és megveszed. Ha előzőleg nem pipáltad ki a dinamikus célt, akkor a perselyedben 15.000 Ft lesz, de továbbra is 50.000 Ft-os cél. Ha viszont beállítottad a dinamikus célt, akkor a célod értéke 50.000 Ft-ról 40.000 Ft-ra csökken, hiszen összesen akartál 50.000 Ft-ot elkölteni, melyből 10.000-et már sikerült is.

Az Ikonra kattintva megjelenik több mint 1.000 ikon. Nem kell végiglapozgatnod, egy kereső is van a tetején. Igyekeztünk releváns magyar kulcsszavakat megadni, de elképzelhető, hogy nem találod meg elsőre ami neked kell. Itt nézheted meg az összes ikont névvel és kulcsszavakkal, egy oldalon megjelenítve


Csak rajtad múlik, hogy milyen alapossággal szeretnéd beosztani a pénzed. Mi azt szoktuk javasolni, hogy határozd meg, mi a célod, és ennek megfelelően hozd létre a perselyeket, erről részletesebben itt olvashatsz .

Ha fogalmad sincs hogyan kezdj neki, íme egy egyszerű példa amit elkezdhetsz használni, menet közben pedig majd alakítod ahogy kényelmes:

Egyelőre legyen 1 kategóriád Perselyek névvel, és tedd minden perselyed ebbe. Később, ha új kategóriát hozol létre, simán áthúzhatod a perselyeket egyik kategóriából a másikba.

  • Vésztartalék - nagyon fontos. Mindig legyen egy vésztartalék perselyed, ha csak 10.000 Ft is kerül bele. Ha lehetőséged van többet ide tenni, az ajánlás 6 havi fizetés.
  • Hitel - ha van bármilyen hiteled, és nem egyből a fizetésed beérkezése után törleszted, mindenképpen csinálj egy ilyen kategóriát. Állítsd be célként a hitel összegét és jelöld dinamikusnak, így amikor törlesztes, a cél értéke is csökkenni fog.
  • Számlák - Nem muszáj túlrészletezni. Célként mi a havi számláink éves átlagának háromszorosát szoktuk beletenni. Magyarul összeadjuk, hogy egy évben mennyi víz+gáz+áram+kuka díjat fizetünk, és elosztjuk 4-gyel, így megvan a 3 havi átlag.
  • Vásárlás - Ez nálunk Lidl, Aldi, Pepco és hasonlók, ritkán szoktuk külön bontani az ételt a háztartási dolgoktól.
  • Szórakozás - Ide tartozhat minden hobbi, cukrászda, nyaralás
  • Egyéb - A maradék pénzt tedd ide, így ha egy kiadást sehova sem tudsz besorolni (pl kapsz egy parkolási büntetést), akkor azt fizesd innen.
  • Jótékonyság - Ha van rá lehetőséged, érdemes ezt is minél hamarabb létrehozni. Természetesen spórolni szeretnél, de ha csak havi 500 Ft-ot nélkülözni tudsz, az lehet, hogy valaki másnak egy egész napi ételt jelent. Bővebben erről itt tudsz olvasni.

Próbáld ki ingyen, 3 kattintással!

Ne élj többet hónapról hónapra! Legyen egy vésztartalékod, fizesd vissza a hiteleid, és mondj búcsút a stresszes mindennapoknak. Vedd kézbe a pénzed feletti irányítást ezzel a költségvetés tervező alkalmazással.

Költségvetés késztítés egyszerűen

Egy teljesen üres teszt fiókban tudod kipróbálni a beosztom.hu működését, e-mail cím és jelszó megadása nélkül.