Nem nő a vagyonod? Nehezen spórolsz? Segítünk

Spórolás és pénz költés, ahogy okos emberek látják

Ha kíváncsi vagy egy pszichológus és egy harvardi professzor gondolataira a spórolásról és pénz költésről, akkor jó helyen jársz.

Akár pénzben, akár adósságban dúskálsz, mindenképpen fontos, hogyan viszonyulsz a pénzhez, hogyan gondolkodsz róla. Lehet, hogy most örököltél 20 milliót, de egy év múlva már egy vasad sem lesz, mert nem tudsz bánni a pénzzel, de az is lehet, hogy az új céged beindításához vettél fel éppen 20 millió Ft hitelt, viszont 2 év múlva már a dupláját is visszahozza.

Ahhoz, hogy egy jó pénzügyi helyzetből ne zuhanj a mélybe, vagy a földről sikeresen talpra tudj állni, érdemes meghallgatni néhány bölcs ember javaslatát.

Ebben a videóban többek között egy pszichológus és egy harvardi professzor ad tanácsokat a pénzügyi függetlenség eléréséről, az érzelmek kordában tartásáról, vagy a gyerekek pénzügyi oktatásáról. A videó alatt megtalálod annak összefoglalóját magyarul.

Vicki Robin egy előadást tartott a pénzről egy 50 fős társaságnak, és megdöbbenve tapasztalta, hogy a dúsgazdag 80 éves úrtól kezdve a nyakig adósságban lévő 20 éves fiatalig mindenki a teremben retteg vagy szorong a pénztől. 

Daniel Kahneman azt mondja, hogy az emberek nagyon sokszor hoznak ésszerűtlen döntést, amivel ha szembesítenénk őket, akkor rádöbbennének, hogy pont az ellenkezőjét kellene tenniük. Ez részben abból fakad, hogy a problémájukat túl szűklátókörűen kezelik, és nem látják egyben a nagy képet. Például rengetegen vannak, akik egyszerre spórolnak autóra, nyaralásra, tesznek félre nyugdíjra, miközben a tető cserére hitelt vesznek fel, ezzel nagy kockázatot vállalnak ahelyett, hogy átcsoportosítanának.

A pénzügyi függetlenség négy lépcsője

Az első lépés a pénzügyi szabadság, ami fejben dől el, ez felfogás kérdése. Nagyon kevesen veszik észre, hogy a világ amiben élünk egy fogyasztói társadalom, ahol minden arra késztet minket, hogy vásároljunk. Például olyan üzenetek, hogy ebből a hitelből megépítheted életed első házát. Pedig nem életed első házát, hanem az életednek A házát! Miért ne élhetnéd le egész életedet abban a házban? Bárhova mész, bármit csinálsz, mindenhol hitelekbe, és több és több és több vásárlásba próbálnak belehajszolni. Próbáld ezt észrevenni, és ne hagyd, hogy hatással legyen rád, légy szabad.

A második lépcső az adósságoktól és hitelektől való megszabadulás. A legkönnyebb úgy meglépni ezt a fokot, hogy alapból nem vesz fel az ember hitelt.

A harmadik lépcső egy 6 havi vésztartalék összegyűjtése, amiről már mi is írtunk.

A negyedik lépcső a kiadások követése, illetve minden megmaradt forintnak valami feladatot adni. Amikor valaki elkezdi követni a kiadásait, és feladatot ad a megmaradt pénznek, jellemzően 20-25%-kal csökkennek a kiadások. Mindenki meglepődik ilyenkor, hogy ez mégis hogyan történhet, pedig csak arról van szó, hogy ha nem figyelünk oda, a "felesleges" pénzünket egyszerűen tudat alatt elköltjük. Az utolsó forintig való pénzbeosztást nullbázisú költségvetésnek hívják, és pont ez az, amire a beosztom.hu is való.

Hozd ki a legtöbbet a pénzedből! Ha van egy terved, már félig gazdag vagy.

Segítünk a pénzügyi céljaid megtervezésében, a bevételek és kiadások követésében, spórolásban és egy biztos vésztartalék felépítésében.

Az érzelmek kordában tartása

Ha lerobban az autó és hirtelen jön egy 300.000 Ft-os kiadás, az pénzügyi helyzetedtől függően akár depresszióba is lökhet, míg ha nyersz lottón 10 millió forintot, könnyen lehet, hogy az öröm mámorban 1-2 hét alatt elköltöd az egészet, ahelyett, hogy a könnyen jött pénz nagyját inkább megtakarítanád. 

Az ilyen váratlan bevételek és kiadások mindig nagy érzelmi lökettel járnak, ezért ilyenkor érdemes felismerni a helyzetet, és egy lépést hátra lépni, elgondolkodni azon, hogy hogyan befolyásolja ez az esemény hosszútávon a dolgokat.

A pénz nem tesz boldoggá. Vagy mégis?

Több pénzt szeretnénk, és több boldogságot. Talán ha több pénzünk lesz, azzal együtt boldogabbak is leszünk? 

Az életünk véges. Ennek egyharmadát átalusszuk, egyharmadát munkával, tisztálkodással, autózással töltjük, és mindössze egyharmadát tudjuk kiélvezni. Ez nem sok, te mivel akarod ezt kitölteni, hogy szeretnéd megélni? Mert az határozza meg, hogy ki is vagy valójában.

Ha megnézzük a kutatási adatokat, kiderül, hogy az emberek (nem meglepő módon) magukra költenek. Ezen belül is cuccokra, tárgyakra. És agyturkász szempontból az derült ki, hogy ennek szinte semmi hatása nincs a boldogságra. Nem leszel tőlük boldogtalanabb, viszont boldogabb sem. Ennek pedig egyik oka az, hogy amiket megveszel, azokkal jellemzően egyedül tevékenykedsz, magányosan.

Ha saját magunk helyett a figyelmet és ezzel együtt a kiadásaink egy részét is másokra fordítjuk (jótékonyság, adomány, szorult helyzetben levők megsegítése), akkor az örömet fog okozni. Ha nem próbáltad még ki, próbáld. Ne egy személytelen 100.000 Ft-os utalással, hanem menj el valahova ahol még ételre is alig futja, adj át egy zacskó kaját, és gondolkodj el az érzésen, ami ezt követi.

Hasonlóképpen, ha tárgyak helyett élményekre költesz, boldogabb leszel. Jellemzően azért, mert az élményeket nem egyedül, hanem mások társaságában éled meg, és az ember egy társasági lény.

Végül pedig van egy olyan állapot, amit úgy hívnak: elég. Ez az elég nem azt jelenti, hogy most van 120 millió Ft-od, és akkor ennél többet már nem akarsz keresni, vagy az életben nem akarsz többet dolgozni. Az elég azt jelenti, hogy ha külső szemlélőként megvizsgálod a saját életedet, akkor azt mondhatod, hogy boldogan éled a mindennapjaidat, biztonságban érzed magad és nyugodt vagy. Kevesen mondhatják ezt el magukról, mert a legtöbben mindig úgy érzik, hogy még nem elég, ezért kockáztatnak, stresszben élnek, halálra dolgozzák magukat. Az élet elhúz a fejük felett, és mégsem éltek semmit.

 

Próbáld ki ingyen, 3 kattintással!

Ne élj többet hónapról hónapra! Legyen egy vésztartalékod, fizesd vissza a hiteleid, és mondj búcsút a stresszes mindennapoknak. Vedd kézbe a pénzed feletti irányítást ezzel a költségvetés tervező alkalmazással.

Költségvetés késztítés egyszerűen

Egy teljesen üres teszt fiókban tudod kipróbálni a beosztom.hu működését, e-mail cím és jelszó megadása nélkül.