Nem nő a vagyonod? Nehezen spórolsz? Segítünk

Spórolás tippek: 22 ötlet a megtakarításod növeléséhez

Ha csak egyetlen tanácsot adhatnánk, biztosan a költségvetés tervező használata lenne az, akár füzetben, akár excel táblázatban, akár egy telefonos alkalmazással. Szerencsére annyi tippet írhatunk, amennyi csak eszünkbe jut, így megosztjuk azt a 22 ötletet, aminek nagyrészét saját életünkből vettünk, és amivel már sikerült növelnünk a megtakarításunkat.

Ebben a cikkben olvashatsz a használat alapú biztosításról, impulzus vásárlásról, egy alkalmazásról ami segít eladni a felesleges ruháidat, hitelkártyákról, egészség és önsegélyező pénztárról, állampapírról, vásárlás utáni pénzvisszatérítő oldalról, és más általános tippekről.

1. Spórolj a fizetésed napján!

Sokaknál berögzül egy rossz szokás a spórolással kapcsolatban: hónap elején megkapják a fizetésüket, befizetik a számlákat, költekeznek hónap végéig, majd következő fizetés előtt félreteszik azt a pénzt, ami megmaradt. Ne érts félre, ez még mindig jobb, mintha egyáltalán nem tennének félre!

Egy költségvetés tervező alkalmazás segítségével (főleg ha az egy nullbázisú költségvetés tervező) már a fizetésed napján beoszthatod a pénzed az utolsó forintig, így nem csak annyit spórolsz meg amennyi hónap végére marad, hanem annyit, amennyit szeretnél. 

Például ha 200.000 Ft a fizetésed, 30.000 elmegy számlákra, 70.000 ételre (1-2 hónap alatt simán kitapasztalod az átlagot, ha odafigyelsz rá), akkor mondhatod azt, hogy 50.000 Ft-ot félreteszedl vésztartaléknak, 50.000 pedig költhető akármire. Ha nem így teszel, akkor egész hónapban ott lesz előtted a teljes maradék összeg, és semmi nem fog gátat szabni a költekezésnek, nem tudod magad mihez tartani.

2. Tervezd be a szórakozást!

Próbáltál már fogyókúrázni? Biztosan te is találkoztál azzal a helyzettel, amikor 2 havi kínkeserves szenvedés után valamiért adtál magadnak egy kis engedményt, és ettél egy sütit. De akkor már legyen mégegy. Áhh ez a nap már úgysem számít, legyen mégegy... És itt ért véget a komoly fogyókúra, innen már csak lefelé volt, elveszett a lelkesedés.

A spórolás ugyanilyen: ha folyton meg van húzva a gatyamadzag, akkor napról napra erősebb lesz a kísértés, és egyszer biztosan ki akarsz majd rúgni a hámból, méghozzá rendesen. Onnan pedig nehéz visszaállni a szigorú spórolásra.

Éppen ezért szokták javasolni, hogy minden hónapban szórakozz és kapcsolj ki ha teheted, de szigorúan korlátok között. Használhatod például az 50/30/20 szabályt, ahol a fizetésed 50%-át költöd a szükséges dolgokra, 30%-át magadra és szórakozásra, 20%-át pedig fixen félreteszed vésztartaléknak. A számokat igazítsd a saját pénzügyi helyzetedhez, de mindig tervezz be valamennyi szórakozást tudatosan.

3. Inkognitó böngészés

Gondolkodtál már azon, hogy miért ingyenes a Google, Facebook, Instagram és hasonló szolgáltatások? Azért, mert nem közvetlenül pénzben fizetsz nekik, hanem információval saját magadról, ezt az infót pedig más cégeknek értékesítik. A gyakorlatban így néz ki:

Rákeresel egy társasjátékra, nagyon megtetszik, de úgy döntesz inkább mégsem veszed meg, mert a hiteled visszafizetése fontosabb. Aztán azt veszed észre, hogy úton útfélen belebotlasz a játék hirdetésébe, néha még akciós árat is ajánlanak, vagy csomag ajánlatot.

Az ember szeret saját magára egy nagyon bonyolult és összetett dologként tekinteni, azonban akik értenek a pszichológiához és a manipulációhoz, azoknak megfelelő információk birtokában nyitott könyvek vagyunk. Egy két szóból rávesznek minket a vásárlásra. Van akinek elég minden nap az arcába tolni a hirdetést és nem tud ellenállni, másnak speciális csomag ajánlatot dobnak fel.

Nem gonoszak, profitot akarnak maximalizálni, a döntést mindig te hozod meg. De mennyivel egyszerűbb nemet mondani valami olyasmire, amivel nem próbálnak elcsábítani minden áldott nap?

Ne csak akkor használd a böngészőt inkognitó módban, ha pronót nézel, hanem akkor is amikor termékekre keresel rá. Ne engedélyezd a személyre szabott reklámokat sehol, mert előnyöd nem származik belőle. Illetve tegyél fel egy reklám blokkolót, mint az AdBlock, és csak azokon az oldalakon engedélyezd, amiket tudatosan támogatni szeretnél.

4. Munkahelyi támogatás

Vedd a fáradtságot és bátorságot, és látogass el munkahelyed munkaügyi osztályára, és kérdezd meg, hogy milyen támogatásokban lehet részed. Legtöbbször külön nyomtatványokat kell kitöltened plusz szabadság, utazási támogatás és különféle adókedvezmények igénybevételéhez, mert ezek nem járnak automatikusan. 

Továbbá, ha távmunkában dolgozol, lehetőséged van 10% adómentes támogatást kérni a munkáltatótól, hisz te fizeted az áramot, vizet, kávét, amit egyébként ingyen kapnál a munkahelyen. Szintén munkáltatódnak kell biztosítania a munkavégzéshez szükséges eszközöket is, például számítógép. Részleteket itt olvashatsz: https://forbes.hu/uzlet/homeoffice-tamogatas-korkep-europa/

Ami pénz itt bejön pluszba, annak legalább a felét már teheted is minden hónapban a vésztartalékba, hiszen az eddigiekhez képest ez ingyen pénz.

5. Válts szolgáltatót

Telefon, internet, biztosítás vagy bármi ahol van szolgáltatói verseny. Nem kell hozzá más, csak rászánni egy órát, és megnézni a lehetőségeket. Ha valahol tudsz spórolni 2.000 Ft-ot havonta, az pont 2.000 Ft ingyen pénz, ami mehet is a vésztartalékba.

6. Saját márkás termékek

Ha kicsit körülnézel a tudatosvasarlo.hu tesztjei között, nagyrészt azt fogod tapasztalni, hogy a DM, Lidl és Aldi saját márkás termékei jóval olcsóbbak, mint a nagyobb és ismertebb márkák, ráadásul a legtöbb esetben jobban is teljesítenek. Ezekből a legtöbbször szoktak XXL vagy 3-at vesz egyet ingyen kap akciókat csinálni, amin még többet tudsz spórolni.

Tegyél velük egy próbát, ezen simán meg lehet fogni havi 5.000 Ft-ot.

Hozd ki a legtöbbet a pénzedből! Ha van egy terved, már félig gazdag vagy.

Segítünk a pénzügyi céljaid megtervezésében, a bevételek és kiadások követésében, spórolásban és egy biztos vésztartalék felépítésében.

7. Használat alapú Casco biztosítás 

A hellocristo.hu oldalon használat alapú casco biztosítást köthetsz, ami nagyon jó megoldás, ha eddig is volt casco biztosításod, de hirtelen távmunkára kényszerültél, és egyébként napi szinten nem használod az autót, mert a bolt 5 percre van tőled. Ez nem fizetett hirdetés, egyik kedvenc pénzügyi blogomon, a kiszamolo.hu oldalon olvastam róla.

8. Kiadás mentes nap kihívás

Havonta egyszer legyen egy kiadásmentes napod. Hogyan? Edd az előző napi maradékot, túrd fel a kamrát és nézd meg minek fog nemsokára lejárni a szavatossága, menj el a könyvtárba (ha nem jársz rendszeresen, meg fogsz lepődni mennyi népszerű újdonság van a polcokon), látogasd meg a szüleidet. Ha ez nem kihívás, tedd magad próbára, hogy hány napot bírsz ki pénzköltés nélkül (a számlákat muszáj fizetni, azzal és a kajával csalhatsz).

9. Türelem, gondold át mégegyszer!

Az impulzus vásárlás sokak gyengéje, minket is elkap a hév olykor-olykor, és azonnal megvennénk egy társasjátékot, ha jónak tűnik. Az így elköltött pénz ugyanúgy váratlan kiadás, mintha elromlott volna az autó. 

Az impulzus vásárlás egyik hatásos ellenszere egy szokás kialakítása: minden alkalommal amikor nem SOS, hogy megvegyél valamit, beteszed a cuccot a kosárba, és vársz egy napot. Ha másnap, higgadt fejjel is azt mondod, hogy most azonnal meg kell venni a társasjátékot, akkor vedd meg.

Ha viszont az elmúlt 3 hónapban egy szabad percetek sem volt leülni társasozni, és fél év múlva úgyis felteszi valaki féláron egy fb csoportba, akkor jobban belegondolva teljesen felesleges ez a kiadás. Tedd a pénzt állampapírba, és vedd meg a társast 1 év múlva.

10. Add el, amit nem használsz

A legegyszerűbb példa erre a ruha. Túrd át a szekrényeidet, és készíts leltárat a ruhákról: fénykép minden ruháról, egy táblázatba meg írd fel, hogy mennyiért válnál meg tőle. Utána tedd fel egy csoportba azokat a ruhákat amiket már nem használsz, vagy regisztrálj a gardrobom.hu oldalra, ami direkt erre van kitalálva.

11. Sokszor a használt is ugyanolyan jó

Legyen szó gyerek ruhákról vagy játékokról, a használt dolgok sokszor csak 1-2 alkalommal lettek elővéve, mégis féláron vagy még olcsóbban megszerezhetők. Ugyanez igaz könyvekre amiket csak egyszer olvasnak el, vagy társasokra amik csak évente egyszer kerülnek elő.

Amennyiben használtan veszel valamit

  • te pénzt spórolsz
  • valaki más egy kis pénzhez jut
  • nem terheljük a környezetet még több szeméttel

12. Ajándék, ingyen

Mi a legdrágább dolog az életben, ami ha úgy vesszük igazából ingyen van? Az idő. 

Ha szokott furdalni a lelkiismeret amiért kevés időt töltesz az öregeiddel, nővéreddel vagy a barátaiddal, és ezt úgy hoznád helyre, hogy veszel valami drága ajándékot szülinapra vagy karácsonyra, ne tedd! A lelkiismeretedet ugyan megnyugtathatod egy időre, de te is tudod jól, hogy ezzel nem oldasz meg semmit.

Amire szükségük van (és neked is), az az egymásra szánt idő, beszélgetés, közös élmény, akkor is, ha az csak egy délutáni séta vagy meggy magozás. Embereld meg magad, és szánj időt azokra akiket szeretsz, így nem próbálod majd megváltani a lelkiismeretedet pénzköltéssel.

Ha pedig nincs lelkiismereted, akkor is tudd, hogy sokkal többet ér szeretteidnek az idő amit rájuk szánsz, mint bármilyen tárgy amit ajándékba adnál.

13. Szüntesd meg az előfizetéseidet

Legalábbis amire nincs szükséged. Van olyan ismerősöm, aki csak azért használ egy alvás monitorozó alkalmazást évi 6.000 Ft-ért, mert egyszer megadta a bankkártya adatait az ingyenes próbaidőszakhoz, aztán elfelejtette lemondani. Később úgy volt vele, hogy ha már fizet érte, használja. Aztán következő évben is elfelejtette lemondani.

Ha mindenképpen el szeretnél költeni ennyi pénzt, inkább fizess elő egy családi költségvetés készítő alkalmazásra, az legalább segít megspórolni a saját árát.

14. Mindig legyen célja a spórolásnak

Ha évek alatt félreteszel 1 millió forintot "csak úgy" felcimkézetlenül, akkor annak a pénznek nagyon hamar lába fog kélni. Testvéred hirtelen házasodik és nem tudod mennyit adj nászajéndékba? Annó te 300.000-et kaptál tőle, végülis neked is van annyid.

Rá két hétre lerobban az autó, 300.000 Ft a javítás, te pedig elveszted az állásod a COVID miatt. Maradt 400.000 Ft-od amiből ki kellene húzni valahogy amíg munkát találsz. Ha a spórolásod elsődleges célja egy vésztartalék feltöltése lett volna, ami 6 havi fizetésből áll, akkor ezt az 1 millió forintot kizárólag vész esetén költötted volna el, amibe a nászajándék nem tartozik bele.

Gyűjts könyvekre, gyerekjátékra, új autóra vagy csak "szórakozásra" úgy általában, de mindig tudd, hogy mire van félretéve a pénz. Így amikor elfogy a szórakozásra félretett pénzed, tudatos döntést tudsz hozni: a kocsira félretett pénzből menjek el ma este is a barátokkal bulizni, vagy a gyerek játékra szánt pénzéből? Esetleg inkább kihagyom a bulit, mert mindkettő fontosabb?

Költségvetés tervezésnél semmi nincs kőbe vésve, bármikor módosíthatod a tervet. De ahhoz, hogy az irányítás a te kezedben legyen, mindenképpen kell egy terv.

15. Hitelkártyát csak akkor, ha van pénzed!

Ez úgy hangzik, mint egy paradoxon. Minek használjon hitelkártyát az, akinek nincs rá szüksége? Azért, mert évente néhány százalékot visszatérít a bank a vásárlások összegéből egy megadott határig. Például OTP-nél évente max 50.000 Ft-ot kaphatsz vissza, ha havonta legalább 390.000 Ft-ért vásárolsz (https://www.otpbank.hu/portal/hu/Hitelkartyak)

Ez egyrészt rámutat arra is, hogy miért nem jó annak akinek nincs pénze: nem tud ennyit költeni. Persze neki is lehetne hitelkártyája, amivel ha havi 60.000 Ft-ot költene, akkor évente visszakapna 9.200 Ft-ot. Ez még mindig több, mint a semmi, nem?

De, és akkor itt érdemes megnézni, hogy hol a csavar a történetben. A hitelkártya adósságon van a legnagyobb THM, ezen pl 39,6%. Gondolj csak bele, hogy a bankba vagy állampapírba tett pénz általában 3-4%-ot kamatozik évente. Ezért majdnem 40%-ot számítanak fel. Ha tehát nem vagy benne 100%-ig biztos, hogy minden hónapban időre vissza tudod fizetni a hitelt, akkor inkább ne legyen hitelkártyád.

16. Hitel törlesztés

Ez pont egy olyan tanács amire forgathatod a szemed, hogy igen, a hiteleket nyilván minél hamarabb vissza kell fizetni... és igen, a hiteleket minél hamarabb vissza kell fizetni. Ha viszont több hiteled van, és van egy kis plusz pénzed a kötelező törlesztőkön felül, akkor mindenképpen arra költsd, amelyiknek nagyobb a THM-je. 

17. Legyen vésztartalékod

Ez mindenkinek egy kötelező spórolási cél kell hogy legyen. Azt mondják az ideális vésztartalék a 6 havi fizetés, ami rengetegnek tűnhet elsőre, de kezdd nyugodtan kicsiben: először 100.000 Ft legyen a cél, aztán emeld szépen lassan. 

Azért elengedhetetlen a vésztartalék, mert amikor beüt a krach és hirtelen elveszíted az állásod, vagy meghal a párod (tudjuk, hogy ezek nagyon durva és elképzelhetetlen helyzetek, de főleg most a COVID kapcsán teljesen valósak), akkor fejben elképesztően nehéz lehet a következő néhány hónapot átvészelni. Én akkor is alig tudok dolgozni, ha csak beteg a fiam. Ha valami durva trauma érne, 100%, hogy nem tudnék mellette dolgozni.

Amennyiben van fél évnyi vésztartalékod, akkor lesz időd valamennyire kiheverni a traumákat, talpra állni, és egyenesbe hozni az életed.

18. Ingyen pénz

Ingyen pénznek hívok mindent, amiért (szinte) nem csináltam semmit: utcán talált pénz, papától kapot fagyi pénz, nem várt SZJA visszatérítés. Ezeknek legalább a felét valamilyen vésztartalékba teszem, vagy beosztom az egyik spórolási célhoz. A másik felét persze el lehet verni szórakozásra, hisz arra is szükség van mindig.

19. Egészég és önsegélyező pénztár

Ezek úgy működnek, hogy a befizetett összeg után 20%-ot hozzáad következő évben az állam a személyi jövedelemadódból. Ennek maximuma 150.000 Ft, ezért évente nem érdemes 750.000 Ft-nál többet befizetni (ennek a 20%-a 150.000 Ft). Én az ujpiller.hu-nál vagyok, adnak egy kártyát azzal lehet vásárolni patikában, vagy költeni megelőzésre, kezelésekre, temetésre, rezsire, vagy kivehetsz gyermek születéskor 1 millió Ft-ot. 

Egészség és önsegélyező pénztár
Így néz ki nálam az elmúlt 1-2 év befizetése

A fenti képen látszik, hogy évente max 750.000 Ft-ot fizetek be, és ez után jóvá is írják következő évben a 150.000 Ft-ot. 

20. Állampapír

A pénzem nagy része infláció követő állampapírban van. Persze mindenki tudja, hogy sosem akkora a pénzromlás mértéke (infláció) mint amennyit mondanak, mégis jobban járok egy 3-5%-os kamattal, mintha otthon lenne a pénzem, és biztosan kevesebbet érne, mint előző évben. 

Nézd meg ezt az oldalt ahol megmutatják a minimálbér változását 1992 óta. A 20-szorosára nőtt 30 év alatt. Szerinted mindenki ennyivel gazdagabb lett, vagy kb ennyit romlott azóta a forint? Aki 1992-ben a párna alá tette egy teljes évi fizetését, az 2021-ben a félhavi minimálbérrel rendelkezett.

Ha ugyanezt a pénzt 30 évig egy átlagosnak mondható 3%-os állampapírban tartotta volna, akkor 80.000 Ft helyett 194.000 Ft lenne a számláján. Mondhatnád, hogy ez sem sokkal több, mint most egy havi minimálbér, de még mindig több mint duplája annak, mintha a párna alatt lett volna. Ha gyermeked lesz, fektess babakötvénybe is, az még többet kamatozik.

Az állampapír nem hoz ugyan sokat, de szinte mindig jobb választás, mint a banki kamat, és kockázatmentesebb, mint a részvényekkel való kereskedés. Persze ha értesz az utóbbihoz, csináld bátran!

21. Bonusway pénzvisszatérítés

Ha előre tudod, hogy booking.com-on fogod foglalni a szállást a következő nyaralásotokhoz, akkor érdemes beregisztrálni előtte a bonusway.hu oldalra. Ha innen nyitod meg a Booking.com-ot, akkor a kifizetett összeg 4%-át visszatérítik neked. Nekem eddig kb 5.000 Ft-ot fizettek vissza, ami nem egy hatalmas összeg, de működik, és ingyen pénz. Ha ide kattintva regisztrálsz, akkor az egy ajánló link, így ha te vásárolsz, akkor én is kapok érte néhány forintot. Ide kattintva pedig simán nyithatod meg az oldalt és akkor semmit nem kapok.

Bunusway
Ez a bonusway eddigi kifizetése az elmúlt év nyaralásai után

 

22. Élj a kedvezménnyel!

Szánj egyszer egy fél órát arra, hogy megnézed a gyakran látogatott boltok újságjait / applikációit, hogy van-e kupon rendszerük. Lidl-nek van egy alkalmazása, Spar pedig rendszeresen ad ki 10-25%-os kuponokat. Ha így is úgyis ott vásárolsz, ezeket fel nem használni olyan, mintha plusz pénzt fizetnél a termékekért.

Ugyanez igaz a rendszeres kedvezményekre. Nem minden kedvezmény olyan, mint a black friday-es, hogy előtt felemelik az árakat, hogy tudjanak miből engedi. Például Lidl-ben 2-3 havonta van 2-t fizet 3-at kap akció Sensodyne fogkrémre, és valóban 2.000 Ft-ért nem kapsz 3-at sehol. 

+1 Legyen egy terved

Az egyetlen, amit mindenképpen javasolunk. Nem csak azért, mert a beosztom.hu egy költségvetés tervező és kiadás követő alkalmazás, hanem mert tényleg ennek van a legnagyobb hatása a spórolásra. Ha nincs egy terved amihez tarthatod magad, vagy ami alapján meg tudnád hozni a megfelelő döntéseket, akkor igazából csak sodródsz az árral.

Hogy ne csak magunk felé hajoljon a kezünk, figyelmedbe ajánljuk a külföldi ynab.com-ot. Ha egy magyar nyelvű, letisztult és pénztárca barát változatot használnál inkább, akkor pedig görgess lejjebb és tegyél velünk egy próbát. Csak 3 kattintás.

Próbáld ki ingyen, 3 kattintással!

Ne élj többet hónapról hónapra! Legyen egy vésztartalékod, fizesd vissza a hiteleid, és mondj búcsút a stresszes mindennapoknak. Vedd kézbe a pénzed feletti irányítást ezzel a költségvetés tervező alkalmazással.

Költségvetés késztítés egyszerűen

Egy teljesen üres teszt fiókban tudod kipróbálni a beosztom.hu működését, e-mail cím és jelszó megadása nélkül.